Izrāde “24 h miega”

Nominācija “Dejas balvai 2017–2018” kategorijā “Laikmetīgās dejas iestudējums vai notikums”


Žūrijas komentārs

Meistarīgi radīta izrāde, kas liek sajust cilvēka eksistences īpašo trauslumu un ieved skatītāju jaunā, fiziski un emocionāli intensīvā un sajūtamā teritorijā.


Radošā komanda

Autore: Kristīne Brīniņa
Izpildītājas: Kristīne Brīniņa, Emija Zvaigznīte, Gundega Rēdere
Telpas iekārtojums: Marija Vītola
Skaņa: selffish
Gaismas: Ronalds Kļava
Producents: Latvijas Jaunā teātra institūts, Laura Stašāne

Iestudējuma apraksts

“Es iztēlojos situāciju, kad vienā mirklī mans ķermenis tiek ievainots, kad manā acu priekšā cilvēki iet bojā vai tiek saplosīti gabalos, un man rodas vēlme iemigt, noticot, ka vardarbība nespēj skart manu miega pasauli.” Izrādē “24 h miega” Kristīne Brīniņa pēta dažādus miega stāvokļus kā iespējamo patvērumu no realitātes radītajām bailēm. Ķermenis, ieslodzīts starp miegu un nomodu, iegūst savādu trauslumu. Tikmēr notikumi ārpusē nenovēršami attīstās un bailes vairs nevar atlikt uz vēlāku laiku. Skatītāji ir aicināti pavadīt 24 minūtes miega ainavā un ļauties iztēlei par šīs mikropasaules beigām un sākumu. “Tagad mēs noskaitīsim līdz divpadsmit, tad visi sastingsim un nedarīsim neko.” (Pablo Neruda, “Keeping Quiet”.)

Recenzijas

Izrādē izmantoti minimālistiski, precīzi izteiksmes līdzekļi. Darbs pat rada tādu attīrītu sajūtu, jo katrs elements šajā miegtelpā ir nozīmīgs. Niansētās kustības, to pārmaiņas ķermenī man vēstī par iekšējiem stāvokļiem. Smalks bezvārdu monologs, kas reizē ir gan atzīšanās, gan pārdzīvojums par bezpalīdzības sajūtu, sakņotu bailēs, kuras paralizē un neļauj rīkoties.
Agnese Bordjukova, journal.dance.lv

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs