Izrāde “Bedre”

Nominācija “Dejas balvai 2017–2018” kategorijā “Laikmetīgās dejas iestudējums vai notikums”


Žūrijas komentārs

Mākslinieciski augstvērtīga laikmetīgās dejas izrāde, kas lauž ar psihisko veselību saistītās stigmas un stereotipus. Veiksmīga sadarbība ar skaņas, gaismas, video un veselības speciālistiem.


Radošā komanda

Horeogrāfija, ideja: Sintija Siliņa
Dramaturģija: Linda Krūmiņa
Izpildītājas: Laura Kušķe, Alise Madara Bokaldere, Jana Jacuka un Līga Ūbele
Video: Kristaps Epners
Skaņu mākslinieks: Maksims Šenteļevs
Gaisma: Oskars Pauliņš
Kostīmi: Liene Dobrāja un Katrīna Liepa
Dizains: Aigars Opincāns
Fotogrāfija: Margarita Germane
Producents: Horeogrāfu asociācija, Agnese Skara

Iestudējuma apraksts

“Melnais mākonis”, “50 kg smaga mugursoma”, “purvs”, “smilšpapīra gulta”, “vate”, “tukšums” un “bedre” ir tikai dažas no depresijai veltītām metaforām par stāvokli, kurā nonāk cilvēks, saskaroties ar šo slimību. Depresija ir viena no visgrūtāk nosakāmajām slimībām, jo pastāv virspusēji priekšstati un aizspriedumi par tās izpausmēm, ietekmi un ārstēšanu. Joprojām satraucoši liela daļa sabiedrības nemeklē sistemātisku ārstēšanu, jo neatpazīst vai ignorē simptomus. Depresijas stāvokli tās dažādos posmos un sajūtās ir grūti formulēt vārdos. Tieši tāpēc deja, video, skaņa un gaisma ir izrādes “Bedre” valoda.
Par impulsiem izmantotas personīgas, tāpat arī citu pieredzes, speciālistu novērojumi un komentāri.


Recenzijas

Dejotājas Laura Kušķe, Alise Madara Bokaldere, Jana Jacuka un Līga Ūbele neizpildīja sarežģītas horeogrāfiskas kombinācijas, taču kustības nebija vienkāršas vai garlaicīgas. Viņas pārliecinoši iedzīvināja horeogrāfes ideju, pie kā aktīvi strādāts vairāk nekā pusgadu. (..) Mūzika, gaisma, video, nesamežģītas kustības, dabas elementu lietojums radīja pamatīgu un pārlaicīgu iespaidu.
Elīna Gailīte, journal.dance.lv

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs