Izrāde “Gorodki”

Piešķirta “Dejas balva 2017–2018” kategorijā “Mūsdienu dejas
uzvedums vai notikums”


Žūrijas komentārs

Gandrīz baletuzvedums – spēcīgs, dziļš un izjusts vēstījums par izsūtījumu. Slavējama spēja iedvesmot un aizraut bērnus un jauniešus ar tik sāpīgu un nopietnu tēmu. Labs tehniskais izpildījums.


Radošā komanda

Horeogrāfija: Annika Andersone, Sintija Siliņa, Modris Opelts
Idejas autore un mākslinieciskā vadītāja: Annika Andersone
Libreta autore: Lolita Muižniece
Muzikālais materiāls, skaņu mākslinieks: Uldis Timma
Scenogrāfija un gaismu mākslinieks: Kārlis Freibergs
Kostīmu idejas autore: Annika Andersone
Dejo: deju studija “Benefice”
Producents: deju studija “Benefice”

Iestudējuma apraksts

Veidotāji stāsta par izrādi: “Mēdz sacīt, ka mēs saviem bērniem varam iedot vien saknes un spārnus, bet – ja saknes nocērt un spārnus aizlauž? Mūsu mazajai Latvijas valstij ir simtā dzimšanas diena, un šajos aizvadītajos gados ir bijušas arī vairākas pavisam melnas lappuses. Mēs nedrīkstam tās aizmirst, lai spētu vienmēr būt brīvi. Lai spētu būt vienoti un spēcīgi. Tas ir stāsts par izsūtījumu un Sibīriju. Par tiem daudzajiem tūkstošiem, kam to vajadzēja piedzīvot, un par tiem, kuri nekad neatgriezās. Par brūci, kas joprojām nav sadzijusi. Par izsūtīto bērnu un jauniešu piedzīvoto tālumā. Par bēdām, sāpēm, badu, draudzību, ilgām, dziesmām, dejām… atgriešanos.”Annika Andersone par nomināciju Dejas balvai

Jelgavā, iestādē “Kultūra”, pašvaldības atbalstīta ir sava deju māja – deju centrs “Cukurfabrika”, kurā dejo studijas “Benefice” 300 dejotāji. Tur mēs visi – gan dejotāji, gan horeogrāfi, gan skolotāji – satiekamies ik dienu, lai kopā dzīvotu dejā, kopā to pētītu un kopā radītu vērtīgu, paliekošu un nozīmīgu stāstu. Tā tapa izrāde “Gorodki. Veltījums Sibīrijas bērniem”. Vispirms nāca vecmāmiņas stāstītie atmiņu stāsti, pēc tam grāmatas, filma un īstais brīdis, lai to veidotu dejā.

“Benefices” 20 gados šī ir pirmā reize, kad veidojam izrādi, un pirmā reize, kad izrāde iziet ārpus Jelgavas.

Paldies izcilajai komandai – Uldim, Kārlim, Sintijai, Modrim, Lolitai un mūsu mājām – Jelgavai un iestādei “Kultūra”. Sirds īpaši apskāvieni dejotājiem, kuri iedziļinājās vēsturē, pētīja stāstus, izauklēja tos caur sevi un ļāvās šim nopietnajam uzdevumam.

Libreta autores Lolitas Muižnieces mamma (kura bija izsūtīta) teica, ka viss jau ir pārsāpējis, vienīgi tos vilcienus, tos viņa nespēj klausīties.

Un nu es te stāvu pateicībā, jo arī jūs esat mūs pamanījuši. Deju studijas “Benefice” 20 darba gadi sastāv no mirkļiem, tiem skaistajiem un tiem sāpīgajiem. Šis apvieno abus. Paldies savējiem!

Paldies karmai!


© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs