Starptautisks baleta koncerts “Lieliskais baleta gadsimts”

Nominācija “Dejas balvai 2019–2020” kategorijā “Baleta iestudējums vai notikums”

Radošā komanda

Režisore: Regīna Kaupuža
Video režisors: Roberts Rubīns
Scenārijs: Krista Vāvere
Horeogrāfi: O. Lēmanis, H. Tangijeva-Birzniece, J. Čanga, A. Lembergs, I. Strode, J. Pankrāte, J. Kaprālis, T. Vītiņa, V. Bļinovs, A. Leimanis, L. Beiris, O. Žitluhina, R. Kaupuža, R. Martinovs, M. Komarova, E. Leimane, A. Freimans
Scenogrāfija: Ivars Noviks
Gaismu mākslinieks: Kārlis Kaupužs
Kostīmi: Jeļena Starostina
Koncerta vadītāja: Liene Jakovļeva
Izrādes vadītāja: Valda Ilgisone

Izpildītāji

Latvijas Nacionālās operas un baleta mākslinieki, PIKC “Nacionālā Mākslu vidusskola” Rīgas Horeogrāfijas skola, Tallinas baletskola, M. K. “Čurļoņa Mākslas skola”, Tautas deju ansamblis “Teiksma”. Kopumā 160 dejotāji.

Iestudējuma apraksts

Uzvedums “Lieliskais baleta gadsimts” ir lielās formas klasiskā baleta uzvedums. Tas ir veltīts Latvijas baleta simtgadei, kas tiks atzīmēta 2022. gadā, kad apritēs 100 gadi, kopš oficiāli tika dibināts Latvijas balets. Tomēr savu darbību balets Latvijas Nacionālajā operā uzsāka jau 1918. gadā, kad tika dibināta arī Latvijas Nacionālā opera. Projekts veltīts Latvijas baleta horeogrāfijas un pedagoģijas tradīciju attīstības vēsturei Latvijas Nacionālajā operā un Rīgas Horeogrāfijas skolā.

Projekta iedvesmas avots nešaubīgi ir Latvijas baleta simtgade. Tās ietvaros ir īstenots pirmais uzvedums “Lieliskais baleta gadsimts”. Projektā ir izcelti un godināti Latvijas baleta simtgades izcilākie horeogrāfi, kuri ir bijuši kā stūrakmeņi Latvijas baleta attīstības ceļā. Uzvedumā tiek raksturotas Latvijas baleta spilgtākās īpašības, kas savulaik aizsāktas un līdz šodienai saglabātas, attīstītas un turpinātas 21. gadsimtā. Uzveduma sižetiskā līnija, scenogrāfija un deja kopā ar mākslinieciskām video tehnoloģijām veido aizraujošu ceļojumu pa Latvijas baleta attīstības tiltu starp gadsimtiem.

Žūrijas komentārs

Atjaunotas Latvijas vecmeistaru horeogrāfijas un 21. gadsimta baletmeistaru oriģināldarbi. Daudzveidīgs horeogrāfu veikums gadsimta garumā savienots vienā veselumā, veidojot vērienīgu inscenējumu. Koncertizrāde kā ceļojums laikā, kas ļauj kavēties atmiņās un ielūkoties Latvijas baleta vēsturē.

Raksti un recenzijas

Deju koncerts “Lieliskais baleta gadsimts” – ceļojums laikā 

Nākotne izšķiras jau baletskolā. Saruna ar pedagoģi Regīnu Kaupužu

Par izrādi “Lieliskais baleta gadsimts” stāsta Regīna Kaupuža un Marians Butkēvičs 

Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu saņemot. Intervija ar Regīnu Kaupužu

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Regīnu Kaupužu

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs