Iestudējums “pusOtrs”

Piešķirta “Dejas balva 2019–2020” kategorijā “Dejas iestudējums bērniem un jauniešiem”

Radošā komanda

Horeogrāfe: Liene Grava
Dramaturģija: Artūrs Dīcis
Scenogrāfija: Laura Dišlere
Muzikālās partitūras autors: Kaspars Kurdeko
Izpildītāji: Ģirts Bisenieks, Ivars Broničs, Aldis Liepiņš, Egija Abaroviča

Iestudējuma apraksts

Lienes Gravas dejas izrāde “pusOtrs” Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros ir īpaša ar to, ka par tās scenogrāfiju un dramaturģijas asi izvēlēts šķietami vienkāršs nams divos stāvos ar četrām logu acīm, kas pāros guļ viena virs otras. Šis nams, iespējams, ir simbolisks pamats galveno izrādes varoņu dzīves vērtībām, atmiņām, tas pievelk un aicina atkal un atkal atgriezties un tikpat sparīgi pamest, tādējādi risinot mūžīgo jautājumu – cik tālu varam aizbēgt paši no sevis? 

Valmieras vasaras teātra festivāla uzstādījums ir veidot izrādes pilsētvidei, piešķirt pilsētai dzīvu elpu, kas Lienes Gravas izrādes vīzijā tiek īstenots Ūpīša ielas namā – par atbalstu, patvērumu un pamatu izmantojot gan mājas sienas, gan logus, gan citus eksterjera elementus, kas saplūst ar paša cilvēka iekšējo un ārējo pasauli. Skatītājs tika aicināts izdzīvot divu dvīņu stāstu, brīžam savā uzmanībā lecot no mizanscēnām un detaļām uz akrobātiskiem trikiem; smejoties, varbūt melanholiski nopūšoties un sekojot telpā pazūdošu kustību veiklībai.

Muzikāli dramatiskā dejas izrāde ir stāsts par diviem dvīņiem, kuri līdz šim visu darījuši kopā. Nēsājuši vienādas drēbes, piedzīvojuši vienādas izklaides un izjutuši vienādas alkas pēc vienas un tās pašas meitenes. Līdz dienai, kad vienam no viņiem rodas jautājums – kas es esmu? Viņš vairs negrib būt viens no diviem, viņš grib būt viens un unikāls. Bet otrs ar to nav mierā. Kāpēc atteikties no sajūtas, ka pasaulē vienmēr būs kāds – tieši tāds pats kā viņš? Mēģinājums atbrīvoties vienam no otra, atrast savu individuālo identitāti noved līdz absurdam komismam.

Izrādē caur dejas valodu tiek atmodinātas bērnības mīļākās spēles – tās, kuras zināja katrs draugs un draudzene pagalmā. Horeogrāfes mērķis bija iedvesmot bērnus uz jauniešus pavadīt vairāk laika ārā, skrienot, spēlējoties un dodoties piedzīvojumos ar domubiedriem – atdzīvināt teicienu “kad es izaugšu liels, es gribu…” … gribu mācēt tā, kā dejotāji, kurus redzēju izrādē “pusOtrs”. 

Izrāde tika veidota Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros. Valmieras vasaras teātra festivāla programmas pamatā ir īpaši festivālam radīti darbi, ko veido nacionālā un starptautiskā mērogā zināmi profesionāļi. Neierastās vietās un oriģinālās formās Valmieras pilsētvidē tiek izrādīti iestudējumi, kas izklaidē, bagātina, provocē un noteikti neatstāj vienaldzīgus festivāla apmeklētājus, akcentējot, ka izrāžu mērķauditorija ir bērni, jaunieši un ģimenes.

Žūrijas komentārs

Teatrāli akrobātiska izrāde, kas pilna ar fantāziju un spēles prieku. Cirka teātra paņēmieni, dauzonīgā atmosfēra un humors aizrauj ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos, liekot atminēties bērnības piedzīvojumus mājas pagalmā un vēlreiz izdzīvot tos līdz ar izrādes dalībniekiem.

Raksti un recenzijas

Annija Belogrudova. Īstās dzīves supervaroņi

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Lieni Gravu

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs