Jānis Ērglis

Piešķirta “Dejas balva 2019–2020” kategorijā “Ieguldījums dejas mākslā” par izcilu horeogrāfa, pedagoga, organizatora darbu latviešu skatuviskajā dejā Latvijā un pasaulē.

Vairāk nekā 200 jaunu deju autors, kura horeogrāfijas ir vienas no iecienītakajām un dejotākajām latviešu skatuviskajā tautas dejā. Tautas deju ansambļa “Teiksma” mākslinieciskais vadītājs, kurā arī veidotas liela daļa no deju horeogrāfijām, kā arī ansamblī aug un savas prasmes kaldina daudzi citi jaunie horeogrāfi. 

2020. gadā notikušajā XXII Jaunrades deju konkursā tika apbalvotas trīs Jāņa Ērgļa horeogrāfijas, savukārt latviešu skatuviskās dejas zelta fondā ir iekļautas septiņas Jāņa Ērgļa radītās dejas. Viņš ir vienīgais autors ar tik daudz sarakstā esošām horeogrāfijām. 

1984. gadā viņš kļuva par profesionālu baleta mākslinieku valsts deju ansamblī “Daile”. 1989. gadā absolvēja Latvijas Valsts konservatorijas Teātra un kultūrizglītības darba fakultātes Kultūrizglītības darba nodaļu. 1991. gadā sāka strādāt ansamblī par baletmeistaru, bet no 1993. gada līdz ansambļa likvidēšanai 1997. gadā bija tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais baletmeistars. 1998. gadā kļuva par tautas deju ansambļa “Teiksma” māksliniecisko vadītāju.

2003., 2008., 2013. un 2018. gadā bija Deju svētku mākslinieciskais vadītājs, kā arī 2023. gadā būs XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku Deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” mākslinieciskais vadītājs kopā ar horeogrāfu Jāni Purviņu.

Žūrijas komentārs

Jāņa Ērgļa ieguldījums latviešu skatuviskās dejas mākslas attīstīšanā uzskatāmi redzams Zelta fonda deju sarakstā, kurā viņš iekļuvis ar vislielāko deju skaitu. Horeogrāfa un pedagoga darbaspējas arvien pierādās, izcīnot pirmās vietas jaunrades skatēs, kā arī vadot TDA “Teiksma”, kas turpina sevi apliecināt kā deju laboratoriju, dodot vārdu jaunajiem horeogrāfiem.

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs