Agate Bankava

Nominēta “Dejas balvai 2019–2020” kategorijā “Laikmetīgās dejas horeogrāfs/e” par izrādēm:

““Karte” projekta “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt” ietvaros

Agates Bankavas īsformāta deja “Karte” tapa projekta “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt” ietvaros 2020. gada vasarā. Agatei bija jāveido deja laikmetīgās dejas stilistikā, iekļaujoties projekta organizatoru noteiktajos rāmjos: dejai jābūt 3 minūšu garai, tā jāfilmē vienā kadrā, tās tēma ir vienlīdzīgas tiesības visiem. Par dejas veidošanu jāveido radošā procesa piezīmes, pēc iespējas skrupulozāk izsekojot dejas veidošanas domu gaitai. Noskatīties deju un izlasīt Agates Bankavas piezīmes, kā arī divas recenzijas par šo darbu var šeit: https://dance.lv/deja-doma-laikmetiga-deja-agate-bankava-karte/

“Kur tu esi kad es guļu”

“Es dejoju no trīs gadu vecuma – vispirms tautas dejas, tad balets, visbeidzot laikmetīgā deja. Šajā laikā esmu dzirdējusi daudz padomu, kā sasniegt labākus rezultātus. Esmu lauzusi pēdas izliekumu, stiepusi izvērsumu, tinusies pārtikas plēvēs, meditējusi sveces liesmas priekšā, izdomājusi sev otro vārdu, teikusi visam “jā” un teikusi visam “nē”. Dejošana atstājusi kā fiziskus, tā emocionālus nospiedumus. Ko par to domā mans ķermenis?
“Kur tu esi kad es guļu” ir personiska, vietām ironiska saruna ar ķermeni – par to, kā es dzīvoju savā ķermenī un ķermenis dzīvo manī, un vai man vispār izdodas ieklausīties savā ķermenī. Solo izrāde ir mēģinājums ļaut ķermenim runāt un ticēt sev no jauna. Izrāde-pašportrets – par to, ko vairs nav iespējams atgūt, un jauno, kas izveidojies aizgājušā vietā.”

Žūrijas komentārs

Agatei piemīt apskaužama spēja domāšanas procesā izkristalizētās tēmas ietērpt kustību valodā. Horeogrāfe pievērš pastiprinātu uzmanību detaļām un niansēm. Izvairoties no nejaušības un aptuvenības, Agate rada gudru ķermeņa kustību valodu, kas deju padara personīgu un atšķirīgu.

Raksti un recenzijas

Radošā procesa piezīmes: Agate Bankava “Karte” 

Raimonds Ķirķis. Uz tilta nav taisnvirziena ceļa

Laura Jasmane. Kartē atrastais un pazaudētais

Agnese Bordjukova. Es dejoju par brīvo telpu sevī. Dejas izrādes “Kur tu esi kad es guļu?” tapšanas procesa apraksts 

Miegs II: Vakara pasaciņa pieaugušajiem dejas izrāde “Kur tu esi kad es guļu”

Inta Balode. Agate strādā un es arī neguļu

Laura Lapiņa. Un kā klājas tavai kājai? 

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Agati Bankavu

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs