Laikmetīgās dejas un rezidenču programma kultūrtelpā “Točka”

Nominācija “Dejas balvai 2019–2020” kategorijā “Laikmetīgās dejas notikums”

Radošā komanda

Kurators: Rūdolfs Gediņš

Apraksts

Laikmetīgā pop-up kultūrtelpa “Točka” tika veidota no 2020. gada 18. augusta līdz 18. oktobrim bijušās gumijas izstrādājumu rūpnīcas “Provodņiks” telpās, tagad – E. von Trompovska kvartālā, Sarkandaugavā, Aptiekas ielā 21.

Ēka ir unikāla, 50’000m2 liela, piecos stāvos. Kultūras notikumi aptvēra ēkas četrus stāvus, kuros noritēja teātra, laikmetīgās dejas, kino, mūzikas, mākslas un diskusiju pasākumi.

Pop-up kultūrtelpa tapa ar mērķi papildināt kultūrtelpu ar diametrāli pretējiem viedokļiem, tādā veidā veicinot savstarpēji konfrontējošu viedokļu analīzi un kopējās sabiedrības viedokļu nesaskaņu mazināšanu, vienlaicīgi sekmējot savstarpējas izpratnes veicināšanu, sabiedrības saliedēšanu, kā arī personīgu izaugsmi.

Katras nozares notikumu klāstu veidoja radošajai komandai piesaistīti attiecīgā žanra speciālisti – jauni un kultūras vidē aktīvi profesionāļi. Laikmetīgās dejas programmas kurators Rūdolfs Gediņš uzrunāja dažādu paaudžu kustību māksliniekus, aicinot tos būt daļai no “Točkas” divos iespējamos formātos: 

  1. Pirmais – piedalīties rezidenču programmā, kuras ietvaros horeogrāfiem būtu iespēja divu nedēļu laikā vienā no laikmetīgajai dejai izvēlētām telpām radīt ko jaunu, pētīt sev interesējošas idejas vai performatīvus formātus. Katram autoram tika piedāvāta absolūta radošā brīvība un iespēju robežās nodrošinātas tehniskās vajadzības. 
  2. Otrais dalības formāts – sniegt “Točkas” apmeklētājiem iespēju redzēt kādu iepriekš radītu izrādi. 

Programmas mērķis bija piedāvāt skatītājiem plašu laikmetīgās dejas izpausmju spektru, centrā liekot katra mākslinieka individuālo skatījumu uz šo žanru kopumā vai tikai uz savu vietu tajā šobrīd. 

Kaut arī bijušās “Provodņika’” telpas ir vecas, netīras un grūti atrodamas, mākslinieku un apmeklētāju aktivitāte vēlreiz izcēla gaismā jau samilzušo jautājumu par laikmetīgajai dejai paredzētas un piemērotas pastāvīgas telpas neesamību. Horeogrāfi ir gatavi un ar vēlmi radīt, viņu intereses ieskauj milzīgu filozofisku un skatuves mākslas formu klāstu, bet ir grūti atrast vietu, kur tās realizēt. Savukārt skatītāji ir gatavi pieredzēt laikmetīgās dejas notikumus, ja tiem tiek piedāvāta konsekventa vieta, regularitāte un ieinteresētu mākslinieku jaunrade.

Žūrijas komentārs

Projekts, kas vienlīdz spēcīgi un iedvesmojoši reprezentē gan formu, gan saturu. Saturiski bagātīga un daudzslāņaina laikmetīgās dejas programma, kas ļauj izpausties mākslinieku tik dažādajiem rokrakstiem, vienlaikus atgādinot, cik būtiska dejas attīstībai ir telpas nozīme.

Raksti un recenzijas

Raimonds Ķirķis. Ar kuvaldu pret vīrietību. Par Klāva Liepiņa izrādi “Grosombols”

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Rūdolfu Gediņu

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs