Notikums “Rezonanse. Trīs”

Nominācija “Dejas balvai 2019–2020” kategorijā “Laikmetīgās dejas notikums”

Radošā komanda

Ideja: Guna Bīriņa un Anša Rūtentāla Kustību teātris
Horeogrāfija: Ramona Galkina, Ivars Broničs, Ilze Zīriņa
Izpildītāji: Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas mākslas bakalaura programmas 1. kursa studenti
Gaismas: Niks Cipruss
Producentes: Guna Bīriņa, Patrīcija Kolāte

Notikuma apraksts

“Rezonanse. Trīs”

“Rezonanse. Trīs” ir laikmetīgās dejas horeogrāfu Ramonas Galkinas, Ivara Broniča un Ilzes Zīriņas kompozīcijas, kas tapušas, iedvesmojoties no Anša Rūtentāla 20. gadsimta 80. un 90. gados iestudētajām kustību izrādēm “Ilūzijas” (1994), “Pārdomas” (1984) un “Epifānija” (1980). Režisors un kustību pedagogs Ansis Rūtentāls 2019. gada 28. maijā svinētu 70 gadu jubileju. Viņa dzīve priekšlaikus pārtrūka 2000. gadā, bet viņa atstātais mantojums līdz šim nav pilnībā apzināts un aktualizēts. Anša Rūtentāla kustību teātris sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA), kurā Rūtentāls pasniedza skatuves kustību aktieriem un režisoriem 90. gados, aicināja svinēt Anša piemiņu un izzināt viņa radošās darbības rezonansi šodien.

(Ž)Alūzijas

Horeogrāfe: Ramona Galkina
Izpildītāji: Līva Apšeniece, Emīlija Berga, Ģirts Dubults, Kitija Geidāne, Melānija Graumane, Edvards Kurmiņš, Katrīna Stepiņa, Emanuēla Zvaigznīte

Rezonanse Anša Rūtentāla izrādei “Ilūzijas” (1994).

Ramona Galkina: “Metaforiski izsakoties, skatījos uz šo Rūtentāla izrādi kā caur puspievērtām žalūzijām, apzinoties, cik klātesošs, taču vienlaikus arī nemanāms un neuzbāzīgs ir Anša devums. Pielietojot valodas un literatūras kontekstā zināmo alūzijas jēdzienu kā metodi ķermeņa un kustību valodas sfērā, kopā ar jaunajiem dejotājiem strādājām ar asociācijām un tulkojām viens otra kustības. Literāra teksta tulkojumā alūzijas var pazust, tikt pārprastas vai arī kļūt par patstāvīgām vienībām, savukārt mēs tieši pretēji – meklējām un izmantojām šos “zudumus” un “pārpratumus”, radot patstāvīgu kustību partitūru.”

ahaw

Horeogrāfs: Ivars Broničs
Izpildītāji: Franciska Golubecka, Emīlija Kolča, Simona Ozola, Gundega Rēdere, Sonja Ronkko, Marija Saveiko, Victor Van, Marģers Vanags

Rezonanse Anša Rūtentāla izrādei “Pārdomas” (1984).

Ivars Broničs: “Noskatoties izrādes video un iepazīstoties ar teksta materiālu – aktieru atmiņām un pierakstiem –, guvu priekšstatu par to, kā tapa izrāde “Pārdomas”. Mainot skatu punktu uz ciparu “6”, tas var kļūt par “9”. No abām pusēm informācija ir patiesa, bet mums ir dota viela diskusijai, sarunai, strīdam, kautiņam…”

Vai Pjero ir miris?

Horeogrāfe: Ilze Zīriņa
Izpildītāji: Roberta Gailīte, Vladimirs Goršantovs, Ramona Levane, Patrīcija Mūrniece, Milēna Paviļča, Darja Turčenko, Sabīna Zeinalova

Rezonanse Anša Rūtentāla izrādei “Epifānija” (1980).

Ilze Zīriņa: “Jaunos dejotājus nodarbina jautājums par savu oriģinalitāti. Anša Rūtentāla piedāvātā tēma, kurai viņš smēlies iedvesmu britu mākslinieka Orbija Bērdsleja darbā “Pjero nāve”, iedvesmoja mūs uzsākt drosmīgu pašizpētes procesu un meklēt oriģinalitāti savā patībā, kas varbūt nesakrīt ar priekšstatiem par veiksmīgu, visu varošu, augsta intelekta apgarotu varoni.”

Žūrijas komentārs

Projekts, kas aktualizējis Anša Rūtentāla radošo mantojumu kā neatsveramu laikmetīgās dejas priekšvēstnesi Latvijā, bet vienlaikus sniedzis iespēju piedzimt trīs jauniem, pilnvērtīgiem mākslas darbiem, kas uzrāda spilgtu horeogrāfijas rokrakstu dažādību un izsmalcinātu kompozīcijas izjūtu.

Raksti un recenzijas

Annija Belogrudova. Rezonanse par rezonansēm 

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Gunu Bīriņu

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs