Notikums “Un pēkšņi gulbji!”

Piešķirta “Dejas balva 2019–2020” kategorijā “Laikmetīgās dejas notikums”

Radošā komanda

Projekta idejas autore un kuratore: Inta Balode
Horeogrāfija: Agate Bankava, Agnese Bordjukova
Dramaturģija: Linda Krūmiņa, Laura Lapiņa
Scenogrāfija: Krista Briģe un Armands Briģis
Mūzika: Laima Jansone, Alans Stouns (Lielbritānija)
Neformālās izglītības speciāliste: Ieva Grundšteine
Dalībnieki: Burtnieku novada iedzīvotāji – Tamāra Apsīte, Iveta Avdejeva, Anna Šebeka, Inita Linde, Austris Žīgurs, Haļina Žīgure, Ausma Vēvere, Alla Grigorjeva, Aļa Vimba, Edīte Cara, Mairita Ieviņa, Daiga Kīna un sociālā dienesta darbinieki – Rudīte Ādamsone, Vija Ozola, Agita Sniedze, Anna Kalniņa, Irēna Šmite, Ainārs Judeiks

Notikuma apraksts

Burtnieku novada iedzīvotāji sadarbībā ar atzītiem māksliniekiem radīja īpašu dejas izrādi “Un pēkšņi gulbji!”, ar kuru noslēdzās sociāls mākslas projekts “Mana brīvība un piederība”, kas notika Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Izrāde ir gan demonstrācija, gan koncerts, gan šķietami nebeidzama saruna, kurā Burtnieku novada iedzīvotāji un viņu draugi mākslas valodā pārvērtuši savas atklāsmes par brīvības un piederības nozīmi – individuālā, kolektīvā, vēsturiskā un sociālpolitiskā izpratnē.

Projekta “Mana brīvība un piederība” ietvaros Burtnieku novada iedzīvotāju kopa, kas ir daudzveidīga pārstāvēto sociālo grupu, tautības, vecuma un nodarbošanās ziņā, un vietējie sociālie darbinieki strādāja vienotā radošajā komandā ar profesionāliem laikmetīgās dejas horeogrāfiem, dramaturgiem, mūziķiem un vizuālajiem māksliniekiem.

Izrādes pirmsākumi meklējami jau 2017. un 2018. gadā, kad Latvijas valsts simtgades projekta “Burtnieku pils tīstokļus meklējot” ietvaros tapa četras mini izrādes. Tā izrādījās ārkārtīgi veiksmīga, Burtnieku novada iedzīvotājus transformējoša un māksliniekus iedvesmojoša pieredze. Projekta dalībnieki – Burtnieku novada iedzīvotāji – gada laikā no gana lieliem skeptiķiem kļuva par atvērtiem, pārliecinātiem eksperimentālu laikmetīgās dejas izrāžu dalībniekiem. Savukārt mākslinieki, kas iesaistījās projektā, lai veiktu sociālu misiju, tika pie īstena iedvesmas avota un arī profesionālajā ziņā pilnvērtīga un ļoti īpaša mākslas projekta. Projekts “Mana brīvība un piederība” tika uzsākts, lai vēl vairāk stiprinātu Burtnieku novada cilvēku drosmi, kā arī lai piesaistītu jaunus dalībniekus. Būtisks projekta uzdevums bija veicināt mākslinieku izaugsmi, strādājot atšķirīgā kontekstā. Izrāde “Un pēkšņi gulbji!” ļauj ikvienam interesentam novērtēt šī projekta rezultātus.

Projektā “Un pēkšņi gulbji!” apvienojas dažādas paaudzes, pieredzes un pasaules redzējumi. Tas palīdzēja veidot krāšņu un daudzpusīgu ne tikai darba procesu, bet arī rezultātu, jo saturiskais materiāls tika veidots no dalībnieku piedzīvotā un teiktā. Daudzviet ārvalstīs profesionālas laikmetīgas dejas izrādes ar dažādu sabiedrības grupu cilvēku iesaisti ir regulāra prakse, bet Latvijā šādas aktivitātes ir ļoti retas, līdz ar to šis projekts un izrāde ir Latvijas kontekstā unikāls.

Žūrijas komentārs

Profesionāls sociālās dejas piemērs, kas aktualizē laikmetīgo deju kā telpu, kur satikties vienam ar otru un pašam ar sevi. Pieredzējuši dejotāji šajā notikumā satiekas ar neprofesionāļiem, akcentējot viņu nesamāksloto kustību valodu kā pašizpausmi. Emocionāli aizkustinoša izrāde ar neatkārtojamu kustību valodas dabiskumu, kurā radīšanas process spēlē tikpat būtisku lomu kā rezultāts.

Raksti un recenzijas

Burtnieku novadā radīts īpašs deju uzvedums

Anna Kozonina. 2 D Deja. Tā mēs svinam

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Rudīti Ādamsoni

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs