Projekts “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt”
Nominācija “Dejas balvai 2019–2020” kategorijā “Pārsteigums dejas mākslā”
Radošā komanda
Horeogrāfi: Agate Bankava, Agnese Bordjukova, Milana Komarova, Arturs Sokolovs, Edmunds Veizāns, Linda Lejiņa-Grebina, Diāna Gavare, Juris Gogulis
Recenziju autori: Juta Ance Romberga, Anete Enikova, Raimonds Ķirķis, Modris Opelts, Laura Jasmane, Jūlija Dibovska, Beāte Svarinska, Lāsma Goba, Ilva Lorence, Ieva Nagliņa, Saiva Kuple, Alise Putniņa, Sanita Duka, Anna Kvelde, Eva Krūmiņa
Tekstu redaktore: Maija Treile
Operators: Reinis Aristovs
Video pēcapstrāde: Armands Začs
Projekta kuratore: Rūta Pūce
Konsultants: Inta Balode
Producents: Latvijas Dejas informācijas centrs, žurnāls Dance.lv
Izpildītāji
Agate Bankava, Agnese Bordjukova, Lauma Berga, Arturs Sokolovs, Juka Mijake-Sokolova, Dāgs Zvirgzdiņš, Gloria Špisa, Linda Lejiņa-Grebina, Diāna Gavare, Juris Gogulis, Katrīne Buķe
Projekta apraksts
Pielāgojoties jaunajai situācijai pandēmijas apstākļos, Latvijas Dejas informācijas centra pārvaldībā esošajā žurnālā Dance.lv (www.dance.lv) 2020. gada vasaras sākumā tika piedāvāts jauns, izglītojošs saturs lasītājiem/skatītājiem “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt”.
Žurnāla lasītājiem bija iespēja noskatīties dažādu skatuves dejas žanru (laikmetīgā deja, balets, mūsdienu deja, skatuviskā tautas deja) horeogrāfu jauniestudējumus ļoti kompaktā apjomā (3 min), kas uzfilmēti vienā kadrā bez kadru montāžas, līdz ar to maksimāli pietuvinot skatīšanās pieredzi klātienei. Horeogrāfi procesa laikā rakstīja arī piezīmes par savām radošajām izvēlēm un ideju attīstību, savukārt dejas rakstu autori (dejas kritiķi), noskatoties katra jaundarba video, rakstīja recenziju par redzēto. Projekts ieguva labas atsauksmes gan praktiķu, gan teorētiķu vidū, kā arī piesaistīja jaunu auditoriju, tāpēc 2020. gada rudenī projekts tika turpināts. Decembrī tika publicēti vēl 4 deju video un 8 recenzijas par tiem.
Projekta ietvaros dejas interesentiem bija iespēja salīdzināt savu skatītāja pieredzi ar horeogrāfa ieceri un recenzenta viedokli. Paralēli piedāvājot četru dažādu dejas žanru darbus, var salīdzināt šo dejas žanru specifiku, interpretējot vienu virstēmu. Vasarā publicētajiem darbiem kopējā virstēma bija “Līdzvērtīgas tiesības visiem”, savukārt decembrī publicētie darbi bija par tēmu “Brīvība”. Pirmais posms pierādīja, ka arī vienas tēmas ietvaros uzskatāmi atšķiras izmantotie tēlainās izteiksmes līdzekļi, attieksme pret ķermeni un kustību, radošajiem risinājumi un mērķiem attiecībā pret skatītāju. Šī bija arī iespēja sapludināt robežas starp dažādo dejas žanru auditoriju, kā arī piesaistīt jaunu auditoriju, kas līdz šim deju kā mākslas žanru nav patērējuši ikdienā, galvenokārt pārmetot dejai nesaprotamību, kurā nekas nav “pateikts priekšā”. Tā kā projekta ietvaros deju skaidroja gan pats horeogrāfs no radītāja puses, gan recenzenti kā vērotāji, jaunajai auditorijai tika sniegta iespēja saprast, par ko un kā deja vēsta, sajusties piederīgiem un turpināt interesēties par dejas mākslu arī turpmāk.
Pirmā posma četri video un astoņas recenzijas: https://dance.lv/projekta-deja-doma-ietvaros-tiks-publiceti-dejas-videodarbi-un-recenzijas-par-tiem/.
Otrā posma četri video un astoņas recenzijas: https://dance.lv/projekta-deja-doma-ka-deju-uztvert-saprast-un-aprakstit-otrajam-posmam-vares-sekot-lidzi-no-30-novembra/.
Žūrijas komentārs
Dejas izpratni veicinošs un izglītojošs projekts ar pārdomātu un precīzu struktūru. Projekta formāts, apvienojot četru dejas žanru darbus, dod iespēju redzēt kopsakarības un atšķirības to starpā. Tas atklāj darba tapšanas procesu, rezultātu un tā interpretācijas recenziju formā, ļaujot ieraudzīt to savstarpējo nozīmi.
Raksti un recenzijas