Iestudējums “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim”

Piešķirta “Dejas balva 2019–2020” kategorijā “Skatuviskās tautas dejas  
iestudējums vai notikums”

Radošā komanda

Horeogrāfi: Lilija Lipora un Ilmārs Dreļs
Ansambļa mākslinieciskā vadītāja: Iveta Pētersone-Lazdāne
Mūzika: Dziesmas no grupu “Auļi” un “Tautumeitas” kopīgi izdotā albuma “Lai māsiņas rotājas”
Tērpi: Tradicionālie tautas tērpi no deju ansambļa “Daiļrade” tautas tērpu kolekcijas
Izpildītājs: Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā Ģilde” deju ansamblis “Daiļrade”
Producents: Biedrība “Daiļrade”

Solisti

Līgava: Anta Grīnvalde
Līgavainis: Kristaps Pelēkais
Līgavas māte: Elīna Purlāce
Līgavas tēvs: Jānis Klindžāns
Līgavaiņa māte: Marta Kvisvika
Līgavaiņa tēvs: Roberts Jakubāns
Vedēja: Dina Rozenblate
Vedējs: Olafs Milčs

Iestudējuma apraksts

Dejas izrāde “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim” ir veidota, balstoties latviešu tradicionālās kultūras mantojumā – vedību rituālos. Laika gaitā tie ir mainījušies, turklāt dažādos Latvijas novados tradīcijas atšķiras. Tomēr ir tradīcijas, kuras latviešu vedībām ir kopīgas, kuru norišu vadlīnijas cauri gadsimtiem ir saglabājušās “dzīvas” līdz pat mūsdienām un tiek praktiskā folklorā pētītas, analizētas, lietotas un izdzīvotas mūsdienās.
Vēl ne tik sen latvieši svinēja kāzas 3 dienas. Šobrīd, šķiet, laiks rit paātrināti, un kāzu notikumi bieži vien tiek koncentrēti vienas dienas svinībās tāpat kā mēs vienā uzvedumā, kurā Kurzemes puisis prec Latgales meiteni, koncentrējam notikumus no precībās braukšanas līdz mičošanai jeb mārtošanai.
Vedību uzvedums sastāv no 7 dejām, uzveduma kopējais garums ir  28 minūtes. Uzvedumam izmantots vienots muzikālais materiāls, dziesmas no grupu “Auļi” un “Tautumeitas” kopīgi izdotā albuma “Lai māsiņas rotājas”. Ansamblis, Latvijas valsts simtgades Dziesmu svētkos iegūstot “Lielo balvu”, tika izvirzīts pārstāvēt Latviju Starptautiskajā tautas deju festivālā “Sudmaliņas”, kurā šķita ļoti nozīmīgi šo ideju realizēt.

Pedagoģe un horeogrāfe, Latviešu Dziesmu un Deju svētku goda virsvadītāja Ingrīda Edīte Saulīte par šo izrādi saka: “2019. gada vasarā starptautiskā deju festivāla “Sudmaliņas” ietvaros, man bija iespēja noskatīties deju izrādes “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim.” pirmizrādi Siguldas pilsdrupu estrādē. Šī izrāde izceļas ar savu pamatīgumu un gadsimtos balstītu senu latviešu tautas tradīciju izpēti. Horeogrāfi L. Lipora un I. Dreļs profesionāli spējuši dejiskiem paņēmieniem, pārzinot novadu horeogrāfisko leksiku, atainot gan Latgales, gan Kurzemes vedību tradīcijas. Dejas izrādē uzskatāmi iespējams izsekot iecerētajai sižetiskajai līnijai, sākot no Kurzemnieku lūkošanās Latgales sētā, līgavas izpirkšanas, derību noslēgšanas, pašām vedībām uz Kurzemes sētu, svinībām, līdz pat iespaidīgajai līdzināšanas un mārtošanas ceremonijai izrādes noslēgumā. Papildu vērtību izrādei piešķir vienots muzikālais materiāls, krāšņie Latgales un Kurzemes novadiem atbilstošie, daudzveidīgie tautas tērpi, kā arī tās izskaņā izmantotie līdzināšanas un mārtošanas rituālu priekšmeti – iespaidīgs vedēja zobens, dzimtas josta, austais dvielis un dzīvā uguns. Pateicoties deju ansambļa “Daiļrade” vadītājas iecerei, sadarbībai ar horeogrāfiem un ansambļa dejotāju emocionālajam un augstvērtīgajam mākslinieciskajam izpildījumam, tapusi vienai no tautas tradīcijām veltīta izrāde.”

Žūrijas komentārs

Iestudējums mudina atcerēties latviešu tradīciju un godu unikālo vērtību. Horeogrāfiskās leksikas izteiksmīgie deju soļu virknējumi šeit vijas vienā pavedienā ar muzikālo materiālu un teatrāliem elementiem, veidojot tehniski augstvērtīgu, līdz niansēm noslīpētu priekšnesumu.

Raksti un recenzijas

Noskaties! Deju ansamblis “Daiļrade” patriotu nedēļā dāvina īpašu dejas video

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Ilmāru Dreļu un Ivetu Pētersoni-Lazdāni

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs