Iestudējums “Saules zīmē rotāties”

Nominācija “Dejas balvai 2019–2020” kategorijā “Skatuviskās tautas dejas  
iestudējums vai notikums” un piešķirta Latvijas Sabiedrisko mediju portāla LSM.lv skatītāju balsojuma balva kategorijā “Dejas notikums”

Radošā komanda

Horeogrāfe un izpildītāja: Dagmāra Bārbale
Video un montāža: Kaspars Bārbals, Dagmāra Bārbale
Mūzika: Latviešu tautas dziesma Kaspara Bārbala aranžējumā

Iestudējuma apraksts

Video klips “Saules zīmē rotāties” tapis 2020. gada aprīļa sākumā – laikā, kad valstī noteiktās ārkārtas situācijas dēļ tika aizliegts pulcēties, atcelti koncerti un pasākumi. Video tapa laikā, kad nezinājām, kad atkal tiksimies, dejosim, radīsim un satiksim skatītājus. Lai gan sākotnēji tika domāts, ka video klipa auditorija būs Latvijas iedzīvotāji, tas pavisam ātri sasniedza skatītājus arī starptautiskā mērogā. Videoklips aizkustina, ierauj virmojošā kaleidoskopā, raisa dažādas asociācijas un emocijas. Un pats svarīgākais – to panāk latviešu tautas tērps un deja bez vārdiem un specefektiem.

Deju izdejo viena dejotāja 36 kvadrātiņos. Filmēšanas procesā deja tika izdejota aptuveni 250 reižu, kamēr tika panākts vēlamais rezultāts. Tika izmantoti 6 dažādi latviešu tautas tērpi. Iedvesmas avots – latviešu tautas tērps, spēcīgā latviešu skatuviskās dejas tradīcija, tautas mūzikas instrumentu veldzējošās skaņas Kaspara Bārbala tautas dziesmas apdarē.

Video iespējams aplūkot: https://www.youtube.com/watch?v=qKJzUwilMkg.

Žūrijas komentārs

Dejas video radīts, reaģējot uz ierobežojumiem, taču, pateicoties tā estētiskajai tīrībai un oriģinālajiem risinājumiem, paceļas pāri praktiskajiem apsvērumiem un kļūst par mākslas darbu, kurā tradīcija savienojas ar mūsdienām. Unikāls veids, kā citēt Deju svētku tradīcijai raksturīgos ornamentālos zīmējumus un ritmiskumu.

Raksti un recenzijas

Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Dagmāru Bārbalu

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs