Eidens Viljams Konefrijs

Piešķirta “Dejas balva 2021–2022” kategorijā “Baletdejotājs” par lomu iestudējumā:

Ņižinskis (“Ņižinskis”)

“Ņižinskis” ir horeogrāfa Marko Gekes laikmetīgā baleta izrāde par baletdejotāju un horeogrāfu Vaclavu Ņižinski. Tā atklāj Ņižinska dzīves nozīmīgākos brīžus uz skatuves un ārpus tās, parādot ciešo mākslas un neprāta saikni.
Desmit gadus Vaclavs Ņižinskis (1890–1950) bija leģendārā Sergeja Djagiļeva vadītā Krievu baleta (“Ballets Russes”) vadošais solists un horeogrāfs. Viņa virtuozie lēcieni un androgīnā harisma apbūra skatītājus, savukārt viņa pārdrošās horeogrāfijas provocēja skandālus. Mūža pēdējos trīsdesmit gadus mākslinieks pavadīja garīgās veselības ārstniecības iestādēs.
“Ņižinskis” pasaules pirmizrādi piedzīvoja dejas kompānijā “Gauthier Dance” Štutgartē 2016. gadā. Kopš tā laika iestudējums plaši izrādīts viesizrādēs visā pasaulē. 2017. gadā Marko Geke par šo iestudējumu saņēmis Itālijas dejas balvu “Danza&Danza” nominācijā “Gada labākā horeogrāfija”.

Žūrijas komentārs

Ņižinska lomas iespaidīgais izpildījums neatstāj skatītāju zālē vienaldzīgos. Dejojuma stils, vērienīga lomas attīstība no izrādes pirmajām minūtēm līdz pat brīdim, kad aizveras priekškars, pārliecina par Eidena profesionālismu un intelektuālo briedumu. Izrādē viņš ir kaislīgs, spontāns un inteliģents.


© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs