Gunta Bāliņa, Regīna Kaupuža

Nominētas “Dejas balvai 2021–2022” kategorijā “Ieguldījums dejas mākslā” par grāmatām “Irēnas Strodes zelta kods” un “Klasiskā deja” (izdevējs Latvijas Baleta un Dejas ģilde).

Foto grāmata “Irēnas Strodes zelta kods” (2021) ir veltījums Latvijas Nacionālās operas baleta solistei, repetitorei, pedagoģei, baletmeistarei Irēnai Strodei. Grāmatā izpētītās un apkopotās vēsturiskās liecības atklāj baletmeistares milzīgo ieguldījumu Latvijas baleta attīstībā piecdesmit gadu periodā. Grāmatai ir dokumentāls raksturs, balstīts pierakstītajās intervijās. Izvēlētais fotoalbuma formāts līdzās tekstuāli vēsturiskai informācijai sniedz plašu vizuālu un emocionālu priekšstatu par mākslinieces personību, dzīvi un daiļradi.

Mācību grāmata “Klasiskā deja. I daļa” (2022) sniedz nozīmīgu ieguldījumu dejas pētniecības un dejas izglītības attīstībā. Tā ir metodisks materiāls latviešu valodā klasiskās dejas pedagoģijā augstskolu mācībspēkiem un studējošiem, profesionālo skolu pedagogiem un audzēkņiem, dejotājiem, kā arī jebkuram, kurš vēlas apgūt klasiskās dejas pamatus.

Žūrijas komentārs

Abu izdevumu autores stiprina un veido Latvijas baleta literatūras bāzi, gan turpinot izdot grāmatas par spilgtākajām personībām baleta vēsturē, gan izstrādājot klasiskās dejas mācību literatūru latviešu valodā. Deja uz skatuves ir gaistošs mirklis, bet fiksēt, apkopot, strukturēt un nodot tālāk nākamajām paaudzēm svarīgus faktus par Latvijas baletu ir smags un nozīmīgs darbs.

Raksti un recenzijas

Gunta Bāliņa. Irēnai Strodei – 100

Ieva Zeidmane. Elegantais kungs smokingā un citas viņa šķautnes – Guntas Bāliņas grāmatā par baletdejotāju Artūru Ēķi

Vita Krauja. “Nevari mājās izlasīt baleta vēsturi un kļūt par labu dejotāju.” Saruna ar baletmeistari Regīnu Kaupužu

Inta Pīrāga. Regīna Kaupuža: Rīgas balets ir vizītkarte un ar to varam lepoties

Rūta Pūce. Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu saņemot. Intervija ar Regīnu Kaupužu

Laura Jasmane. Sveicam Regīnu Kaupužu jubilejā!


© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs