Oskars Moore

Nominēts “Dejas balvai 2021–2022” kategorijā “Jaunie dejas mākslinieki” par soloizrādi:

“Konkrētība”

Vai tiekšanās pie konkrētības ir tas, kas sarežģītās situācijās var palīdzēt atgriezties pie emocionālā līdzsvara? Tiekšanās uz konkrētību vai skaidrības ieviešana saistās ar noformulēšanas procesu, kura laikā paveras objektīvāks skats uz situāciju. Saprotot, kas katrā situācijā ir skaidrs, noteikts un nemainīgs, samazinās neziņa. Neziņa parasti ir tā, kas rada satraukumu. Tiekšanās uz konkrētību dod iespēju apjaust katras situācijas realitāti un ļauj ar to rēķināties.
Izrādes tapšanas procesā tika pētītas pieejas un veidi, kā iegūt un izmantot stabilu realitātes izpratni, lai nomierinātos jeb lai noturētu savu iekšējo emocionālo līdzsvaru. Izpētes process aizsākās ar ideju par pareidoliju, kas ir cilvēka tieksme iztēloties īpašas nozīmes un likumsakarības tur, kur to patiesībā nav. Cilvēki mēdz sadomāties un tā nonāk pie trauksmēm. Saprotot to veidošanās procesu, ir iespējams ar kustību paņēmieniem atgriezties realitātē un atbrīvoties no sadomāšanās. Asās kustības pārcērt aizplūšanu iedomās. Šo papildina kustību savienošanās ar dabisku elpas ritmu.
Scenogrāfijā iesaistītie krīta krustiņi simbolizē mirkļus, kad pareidolija var izraisīt trauksmi, mūzikas materiāls ir izvēlēts ar mērķi neradīt asociācijas. Uz skatuves trīs klātesoši tēli simbolizē ikdienišķo cilvēku, pieķeršanos konceptiem un empīrisko pieeju realitātei.

Žūrijas komentārs

Tīrs, nesamākslots, nostrādāts darbs. Mākslinieks pilnībā uzticas savam ķermenim kā galvenajam izrādes idejas nesējam. Šīs radošās izvēles nav pievīlušas, savienojoties perfektā laikmetīgās dejas solodarbā.

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs