Agnese Bordjukova, Agate Bankava, Inta Balode

Nominētas “Dejas balvai 2021–2022” kategorijā “Laikmetīgās dejas horeogrāfe/-s” par izrādi:

“Balss no beletāžas”

Formas un satura ziņā nebijs notikums Latvijas skatuves mākslā – iestudējums “Balss no beletāžas” ar apakšvirsrakstu “Trīs atrastas balsis, viena pazaudēta opera, daži pārprasti orgāni un divas pašnāvības” –  ir starpdisciplinārs detektīvs, kurā satiekas laikmetīgās dejas, akadēmiskās, eksperimentālās mūzikas un vizuālo mākslu pārstāvji, lai caur mūziku, kustību un verbālu dialogu kopīgi risinātu jautājumus par sievietes balsi tiešā un pārnestā nozīmē. Angļu sufražiste Emīlija Deivisone, latviešu komponiste Felicita Tomsone un lugas “Pūt, vējiņi!” protagoniste Barba izrādē kļūst par arhetipiskiem tēliem, kas palīdz atklāt mūsdienās joprojām aktuālo dzimumu vienlīdzības problemātiku.
Izrādes vēstījumā mūsdienu informācijas telpā klejojoši viedokļi, zinātniski un pseidozinātniski apgalvojumi savijas ar arhīvu protokolu tekstiem, seniem avīžrakstiem un Raiņa lugas fragmentiem. Vienlaikus jaundarbs reflektē par mūzikla žanra noteikumiem un meklē tā attīstības virzienus kā muzikālā, tā horeogrāfiskā izpratnē.

Žūrijas komentārs

Izrādes dejas mākslinieku ansamblis ar strukturētām un improvizētām ainām demonstrē apbrīnojamas horeogrāfiskās prasmes. Šīs apvienības ievērojamākais elements ir savstarpējās attiecības – izrādē atrasts ideāls līdzsvars starp indivīdu un kolektīvu, ko vēl vairāk izceļ citi darbā iesaistītie mākslinieki.

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs