Valērijs Oļehno, Olga Žitluhina

Nominēti “Dejas balvai 2021–2022” kategorijā “Laikmetīgās dejas horeogrāfe/-s” par izrādi:

“Tornado”

Tornado kā dabas fenomens ir metafora postošai, neizbēgamai kustībai. Tornado apbur ar savu jaudu, spēku un visvarenību, aizrauj, hipnotizē, dominē un absorbē. Viss tiek pakļauts vienojošai kustībai. 
Performances “Tornado” iecere ir iniciēt māksliniecisku sinerģiju, vienā procesā ap laikmetīgo deju apvienojot dažādas mākslinieciskās prakses. 
Veidotāji atklāj: “Rekonstruējot tornado kā māksliniecisku procesu, mēs ceram dejā piedzīvot kinestētiskas nobīdes, maņu transformācijas, uztveres pārveidošanos. Šī procesa epicentrā mēs sagaidām saskarties ar veseluma veidošanu no fragmentiem un elementiem, fokusējot mūsu uzmanību uz holistisku skatījumu uz mākslu.”
Performances pirmizrāde notika 2020. gada decembrī un no tā laika iesaistījusi savā orbītā arvien vairāk mākslinieku – mūziķus Juri Kaukuli un Lieni Dobičinu, gaismu mākslinieku Oskaru Pauliņu, tērpu mākslinieci Šeilu. 

Žūrijas komentārs

Šie mākslinieki nedodas rēbusu spēles vai jēgas meklējumos, bet gan piedāvā no jauna iepazīt pavisam ierastus un ikdienišķus elementus – skrējienu, apli, gaismas staru kūli, dzīvo mūziku. Šai avantūrā horeogrāfi iesaistījuši vairāk nekā piecdesmit dejotāju, kas pārliecinoši ievirpuļo skatuves telpu.

Foto: Jūlija Žituhina

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs