Laikmetīgais mūzikls “Balss no beletāžas”

Nominācija “Dejas balvai 2021–2022” kategorijā “Laikmetīgās dejas iestudējums vai notikums”

Radošā komanda

Horeogrāfija un izpildījums: Inta Balode, Agate Bankava, Agnese Bordjukova
Dramaturģija: Maija Treile, Inta Balode, Agate Bankava, Agnese Bordjukova
Scenogrāfija, kostīmi: Elīna Valdmane
Mūzika: Platons Buravickis
Mūziķi: Anna Gāgane (klarnete), Aigars Raumanis (saksofons), Kārlis Rērihs (mežrags), Laura Grecka (mecosoprāns), Monta Martinsone (soprāns)
Producents: biedrība “LAUKKU”

Iestudējuma apraksts

Formas un satura ziņā nebijs notikums Latvijas skatuves mākslā – iestudējums “Balss no beletāžas” ar apakšvirsrakstu “Trīs atrastas balsis, viena pazaudēta opera, daži pārprasti orgāni un divas pašnāvības” –  ir starpdisciplinārs detektīvs, kurā satiekas laikmetīgās dejas, akadēmiskās, eksperimentālās mūzikas un vizuālo mākslu pārstāvji, lai caur mūziku, kustību un verbālu dialogu kopīgi risinātu jautājumus par sievietes balsi tiešā un pārnestā nozīmē. Angļu sufražiste Emīlija Deivisone, latviešu komponiste Felicita Tomsone un lugas “Pūt, vējiņi!” protagoniste Barba izrādē kļūst par arhetipiskiem tēliem, kas palīdz atklāt mūsdienās joprojām aktuālo dzimumu vienlīdzības problemātiku.
Izrādes vēstījumā mūsdienu informācijas telpā klejojoši viedokļi, zinātniski un pseidozinātniski apgalvojumi savijas ar arhīvu protokolu tekstiem, seniem avīžrakstiem un Raiņa lugas fragmentiem. Vienlaikus jaundarbs reflektē par mūzikla žanra noteikumiem un meklē tā attīstības virzienus kā muzikālā, tā horeogrāfiskā izpratnē.

Žūrijas komentārs

Piedzīvojums, kas caur vairāku mākslas formu krustpunktiem ieved sarežģītos, noklusētos stāstos. Notikumu attīstība skatītājiem tiek atklāta caur pārsteidzošiem horeogrāfiskiem tēliem un operiska vēriena ainām. Mākslas formu un izpildītāju ansamblis sniedz mūsdienīgu avangarda skatījumu uz mums pašiem, atverot portālu uz nākotnes tēlu potenciālu.

Raksti un recenzijas

Kultūras ziņas. Pirmizrādi piedzīvojis mūzikls «Balss no beletāžas» par dzimumu līdztiesību un stereotipiem

Juta Ance Kirķis. A ja nu tas tiešām bija sūds? Trash raksts par laikmetīgo mūziklu “Balss no beletāžas” Viskaļos


© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs