Multimediāla dejas izrāde “Latvju zīmēs rotāties”

Nominācija “Dejas balvai 2021–2022” kategorijā “Uzdrīkstēšanās dejas mākslā”

Radošā komanda

Idejas autore, horeogrāfe-inscenētāja: Dagmāra Bārbale
Režisors: Reinis Suhanovs
Komponists: Mārtiņš Miļevskis 
Vokālo aranžējumu autore: Laura Leontjeva
Video režisors: Reinis Blūms 
Skaņu režisors: Kaspars Bārbals 
Producents: Latvijas Nacionālais kultūras centrs, biedrība “Vektors”

Dalībnieki 

Vairāk nekā 600 latviešu skatuviskās dejas dejotāji no 18 Latvijas A grupu ansambļiem – TDA “Ačkups”, DA “Austris”, DA “Daiļrade”, TDA “Dancis”, TDA “Diždancis”, TDA “Gatve”, TDA “Kalve”, TDA “Katvari”, TDA “Līgo”, TDA “Lielupe”, TDA “Pērle”, TDA “Rotaļa”, JDK “Sadancis”, TDA “Teiksma”, TDA “Vektors”, JDK “Vizbulīte”, TDK “Zalktis”, TDA “Zelta sietiņš”
Saulkrastu koris “Anima”
Bungu un dūdu mūzikas grupa “Auļi”
Mūziķi Otto Trapāns, Undīne Balode, Jānis Kalniņš, Latvīte Cirse

Multimediālās dejas izrādes apraksts

Multimediālā izrāde ir īpašs notikums latviešu skatuviskās tautas dejas vēsturē – ierastā stadiona vai skatuves formāta vietā zīmes kārtojas digitālā vidē, saplūstot tehnoloģijai ar tradīciju, deju rakstiem ar animācijām un montāžas iespējām uz lielākā kino ekrāna Ziemeļeiropā.
Izrāde tapa laikā, kad amatiermākslas kolektīvu darbība bija pakļauta stingriem ierobežojumiem, un ideja veidot izrādi radusies, tieši pateicoties attālinātajam mēģinājumu procesam. Horeogrāfe Dagmāra Bārbale ieraudzīja, ka ierastā stadiona vai skatuves formāta vietā dejotājus iespējams apvienot digitālajā vidē, filmējot katru no 600 dejotājiem atsevišķi un izkārtojot latvju rakstos ar video montāžas palīdzību. Arī izrādes norises vieta skatuviskajai tautas dejai ir kas līdz šim nepieredzēts – “Forum Cinemas” iSENSE zāle, kas aprīkota ar lielāko ekrānu Baltijā un jaudīgāko “Dolby Atmos” skaņu sistēmu Ziemeļeiropā.
Ļoti nozīmīga loma izrādē ir mūzikai – 15 oriģināli tautasdziesmu tekstos balstīti skaņdarbi dzirdami ”Dolby Atmos” 3D skaņu tehnoloģijā. Īpaši šim projektam pielāgotajā studijā “Lauska” mūzikas inženieris Kaspars Bārbals balsis un mūziku instrumentus apvienojis daudzdimensiju skaņas kvalitātē, kam piemīt pārsteidzošs dzidrums un telpisks dziļums.

Žūrijas komentārs

Absolūti negaidīta, unikāla un patīkamiem pārsteigumiem bagāta multimediāla dejas izrāde. Gigantisks visas radošās grupas neskaitāmu stundu darbs, kas rezultējies iespaidīgā kino pieredzē ar perfektu skaņu. Latvju zīmju līnijās un rakstos atklājas vēl nenojausts spēks, kuru parasti izjūtam lielajos Deju svētkos.

Raksti un recenzijas

Dita Jonīte. Šahs ar kovidu. Par multimediālo dejas izrādi ‘Latvju zīmēs rotāties’

Aija Kaukule. “Latvju zīmēs rotājot.” Saruna ar skatuves dejas horeogrāfi Dagmāru Bārbali

Beāte Svarinska. Deju zīmējumi uz ekrāna. Intervija ar multimediālās izrādes “Latvju zīmēs rotāties” autoriem

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs