Jānis Purviņš

Nominēts “Dejas balvai 2023–2024” kategorijā “Ieguldījums dejas mākslā” par teorētisko pētījumu “Deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas principi” profesionālā doktora grāda mākslās (Art.D.) iegūšanai.
Jānis Purviņš: “Deju svētku divas būtiskākās iezīmes ir latviešu skatuviskās tautas dejas kopdejošanas tradīcija un nepārtraukts process, kurā kulminācija tiek sasniegta vienu reizi piecos gados liela mēroga uzveduma formā. Laika gaitā lielkoncertu uzbūve tiek dažādota un bagātināta, bet nemainīga ir priekšnesuma pamatstruktūra – kopā dejošana, t. i., dejas skatuvisko variantu vienlaicīgi izpilda vairākas mākslinieciskās vienības, kuras izvietotas lielā laukumā viena otrai blakus. Lai turpmāk noformulētu un pierakstītu deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas jeb kompozīcijas principus, šajā teorētiskajā pētījumā tiek apkopoti un analizēti dažādos vēsturiskos avotos pieejamie materiāli par deju svētku zīmējumiem, iedalot tos četros attīstības posmos – Pirmsākumi (1937, 1939), Padomju Deju svētki (1948–1985), Pārejas Deju svētki (1990–1998), Lieluzvedumu Deju svētki (2003–2023). Pētījumā tiek aplūkots arī mākslinieciskā jaunrades darba – deju lieluzveduma “Mūžīgas dzinējs” – trīs gadu sagatavošanas periods, kā arī radošais process laukuma zīmējumu veidošanā. Pamatojoties uz konstatētajām likumsakarībām, pētījuma 2. daļā tiek noformulēti un pierakstīti laukuma zīmējumu veidošanas deviņi principi, katram no tiem dodot Deju svētku vēsturē balstītus piemērus.”
Žūrijas komentārs
Jāņa Purviņa ieguldījums latviešu skatuviskās dejas mākslas attīstībā ir neatsverams. Teorētiskais pētījums “Deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas principi” ir unikāls veikums un devums latviešu skatuviskās dejas žanram kopumā. Pētījums aptver teju 100 gadus ilgu Deju svētku vēsturi. Autors ir veicis padziļinātu analīzi par laukuma zīmējumu veidošanas principiem dažādos laikos, kā arī definējis deviņus laukuma zīmējumu veidošanas principus, katram no tiem dodot Deju svētku vēsturē balstītus piemērus.
