Deju uzvedums “Aiz ko garš pavasar’s?”

Nominācija “Dejas balvai 2023–2024” kategorijā “Jauniešu žūrijas balva”.

Radošā komanda

Horeogrāfe: Dagmāra Bārbale
Režisors, scenogrāfs: Reinis Suhanovs
Gaismu mākslinieks: Oskars Pauliņš
Komponists: Mārtiņš Miļevskis
Skaņu režisors: Kaspars Bārbals
Izpildītāji: vairāk nekā 120 Rīgas Tehniskās universitātes tautas deju ansambļa “Vektors” dejotāji, bungu un dūdu grupa “Auļi”, MM orķestris, vijolnieks Otto Trapāns, koklētāja Latvīte Cirse, ģitārists Jānis Kalniņš un vokālistes Beāte Zviedre, Ieva Sutugova, Zane Dombrovska
Producents: biedrība “Vektors”

Iestudējuma apraksts

Uzvedums ir horeogrāfisks vispārinājums par cilvēka un dabas saskaņas nebeidzamajiem meklējumiem un nepieradināmo plūdumu. Reinis Suhanovs uzveduma režijas pamatā izmantojis Edvarta Virzas poēmas “Straumēni” daļu “Pavasaris”. Edvarts Virza redz Latviju kā valsti, kuras centrā atrodas savas zemes saimnieki, kuri izprot un sadzīvo ar mainīgo dabas ritmu un veido savu sētu un dzīvi saskaņā ar gadalaiku ritu. Šie saimnieki zina, kādi darbi darāmi saskaņā ar dabas procesiem un arī kāda atpūta nepieciešama cilvēkam, kas smagi strādājis. Dejotāji izdejoja mainīgo, cerībām pilno pavasara laiku, kas piepildīts dabas norisēm, tradicionāliem lauku darbiem un ieražām. 
2024. gada 12. aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes tautas deju ansamblis “Vektors” Ķīpsalas izstāžu hallē ar šo uzvedumu atzīmēja savu 65 gadu jubileju.

Žūrijas komentārs

Gaismas un dabas caurvīta dejas izrāde, kurā cilvēks saplūst ar apkārtējo pasauli, atklājot tās mainīgo dabu un mijiedarbību. Šī izrāde ir kā svaiga elpa – tajā apvienojas izteiksmīga horeogrāfija un spēcīga mūzika, kas uzbur emocijām bagātu un dinamisku stāstu. Īpaši rūpīgi pārdomāta tērpu izvēle – tie ne tikai vizuāli papildina izrādes noskaņu, bet arī simboliski akcentē kustības un tēlus, ļaujot vēl dziļāk iejusties stāsta plūdumā. Vērību piesaista arī izmantotie atribūti – priekšmeti ar vairākām funkcijām, kas dejas laikā maina savu nozīmi, kļūstot gan par scenogrāfijas elementiem, gan par kustības turpinājumu. Intermēdijas, kas vijās cauri izrādei, palīdz labāk nolasīt stāstu, savukārt dejotāji pārsteidz ar savu enerģiju, spēku un izcilu meistarību. Viņu dinamiskā un aizrautīgā performance rada īpašu atmosfēru, kas aizrauj skatītājus un ļauj izjust pavasara atnākšanas ilūziju visā tās krāšņumā.

© 2025 Latvijas dejas informācijas centrs