Alise Bokaldere

Nominēta “Dejas balvai 2023–2024” kategorijā “Laikmetīgās dejas horeogrāfe/-s” par izrādi:
“How A Spiral Works”
Dejotāja, Gaisa akrobāte, Dramaturgs un virve satiekas kopīgā rotācijas pētījumā, kurā līdzdarbojas dejas, gaisa akrobātikas un karāšanās matos disciplīnas. Visi šeit ir saistīti un savienoti, visi cits citu ietekmē. Diviem jākļūst par vienu. “How a Spiral Works” ir aicinājums piebremzēt ātrumu. Iestudējuma meditatīvā daba met izaicinājumu ikdienas skrējienam.
Izrāde pēta attiecības starp kritienu, lidojumu un sevis notveršanu. Zemes un gaisa sadarbība vienojošas saites meklējumos. Katrs ilgojas atrast satikšanās punktu, taču to ir sarežģīti izdarīt, ja dzīvojat dažādās telpās. Divi salauzti gabali kopā veido vienu. Katrs mēģina pārvarēt savus individuālos šķēršļus, kas kavē, un palīdz viens otram sasniegt apstāšanās punktu.
Izrāde ir mēģinājums atrast jaunus veidus, kā parādīt laikmetīgo cirku, izejot ārpus tā robežas, savienojoties ar deju, digitālo mākslu u. c. Tie ir jaunu perspektīvu un inovatīvu pielietojumu meklējumi, vienlaikus saglabājot skaistumu vienkāršībā.
“How a Spiral Works” ir unikāla, meditatīva, hipnotiska laikmetīgās dejas un cirka izrāde, kas apvieno laimetīgo deju, matu karāšanos un gaisa akrobātiku ar atjaunotu Baltijas tautas mūziku un minimālismu.
Žūrijas komentārs
Izrādē horeogrāfijas izejas punkts ir balstīts divās cirka tehnikās – karāšanās matos un virves gaisa akrobātikā. No tā horeogrāfe Alise Bokaldere sadarbībā ar cirka mākslinieci Izabeli Kuzeliti ir izveidojusi fiziski izaicinošu un pilnībā autentisku horeogrāfisko materiālu. Unikālo ķermeņu novietojumu dēļ spēlei ar vertikāli, rotāciju un gravitāciju ir īpaša loma. Tāpat kā citās izrādēs, kuru veidošanā piedalījusies Alise, arī šī ir minimālisma principos attīstīta un bagāta ar metaforām – gan scenogrāfijā, gan tēlos, gan materialitātē (šeit minams ūdens izrādes finālā). Katra aina ir vizuāli estētiska, ar mērķtiecīgu kārtību un sasaistītas struktūrā, kur detalizēta horeogrāfija mijas ar funkcionālām, taču tematizētām darbībām. Šī elpojošā dramaturģija rosina interpretēt patstāvīgi, un skatītājs kļūst par līdzdalībnieku horeogrāfijas nozīmju atklāšanā.
Raksti un recenzijas
