TDA “Zelta sietiņš” 65 gadu jubilejas koncertcikla 2. koncerts “Rikšus”

Nominācija “Dejas balvai 2023–2024” kategorijā “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums”.

Radošā komanda

Horeogrāfes: Baiba Rasma Šteina, Diāna Gavare, Elīna Kovaļevska, Janīna Nurka, Sanita Prese, Dace Adviljone
Idejas autore: Baiba Rasma Šteina
Režisors un scenogrāfs: Kārlis Anitens
Gaismu mākslinieks: Rihards Kauliņš
Kostīmu māksliniece: Evija Bērziņa
Komponists-aranžētājs: Valdis Zilvers
Izpildītāji: ap 250 dažāda vecuma tautas deju ansambļa “Zelta sietiņš” dejotāju, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Mana Rotaļa”, bērnu vokālais ansamblis “Momo”
Producents: biedrība ”Zelta sietiņš”

Iestudējuma apraksts

Koncerta tēmu veido tautas dziesmās visvairāk apdziedātais dzīvnieks kumeliņš. Piecas no dejām veidotas, izmantojot etnogrāfisko materiālu; tās ir jau tautā zināmu tautas rotaļu kā “Kumeliņi, kumeliņi”, “Dzeltens manis kumeliņš”, “Teci rikšus” u. c. apdares. Četras no orģinālhoreogrāfijām ietver sevī četru gadalaiku zīmīgāko svētku un dievību attēlojumu: pavasaris “Pār kalniņu ūsiņš brauca”, vasara “Deviņvīru kumeliņi”, rudens “Jumītim zirgu jūdzu”, ziema “Kas tur rīb?”. Pēc koncerta idejas autores Baibas Rasmas Šteinas ieceres šos  gadalaikus simbolizē četri nosacīti latviešu dievību pāri, sākot no jauniešiem (Jurģis, Māra – pavasaris), saimnieki (Jānis un Anna – vasara), Jumis / Mārtiņš un Jumaliņa – rudens, Lausks / Vecais gads un Bārbala – ziema. Viņu lomas izpilda četru paaudžu dejotāji no četriem VEF Kultūras pils deju kolektīviem.
Koncerta ieskaņā tiek izpildītas pagājušā gadsimta izcilu horeogrāfu iestudētas dejas par doto tēmu.

Žūrijas komentārs

Idejas autores un ilggadējās tautas deju ansambļa “Zelta sietiņš” mākslinieciskās vadītājas Baibas Rasmas Šteinas ieguldījums un devums latviešu skatuviskās dejas, īpaši bērnu dejas, attīstībā ir milzīgs un ievērojams. Oriģināla ideja mijas ar tradīcijās balstītām vērtībām. Latviešu sadzīves rotaļas iegūst jaunu elpu dažādu paaudžu horeogrāfu interpretācijā un dejotāju izpildījumā. 

© 2025 Latvijas dejas informācijas centrs