Noskaidroti Dejas balvas laureāti

Dejas balvas ceremonijā Dailes teātrī ar tiešraidi Latvijas sabiedrisko mediju platformā LSM.lv 29. aprīļa vakarā pasniegtas balvas par 2019.–2020. gada izcilākajiem sasniegumiem dejas nozarē.

Divu gadu dejas notikumus vērtēja un laureātus izraudzījās žūrijas komisija: žūrijas priekšsēdētāja baleta mākslas eksperte Agnese Andersone, baleta mākslas eksperti Lita Beiris un Tālis Sils, laikmetīgās dejas ekspertes Agnese Bordjukova un Elīna Gediņa, skatuviskās tautas dejas eksperti Reinis Rešetins un Gunta Skuja, kā arī mūsdienu deju ekspertes Inga Raudinga un Maija Tjurjapina. 

Dejas balvas ceremoniju režisors Valters Sīlis ar radošo komandu veidoja tā, lai ar īpaši veidotu nominēto darbu videoskiču palīdzību būtu iespēja gūt ieskatu aizvadīto divu gadu spilgtākajos dejas nozares notikumos. Ceremonijas ietvaros tika godināti Mūža balvas ieguvēji – dejas pedagoģe, horeogrāfe un Deju svētku virsvadītāja Ingrīda Edīte Saulīte un baleta premjers, kino aktieris, pedagogs, ilggadējs Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas direktors Haralds Ritenbergs.

Katrs Dejas balvas laureāts saņēma naudas balvu un mākslinieces Gintas Grūbes veidotu statueti.

DEJAS BALVAS 2019–2020 IEGUVĒJI

Baleta iestudējums vai notikums:

Baleta viencēlienu vakars “Hamlets. (Ne)stāsti man pasakas”, horeogrāfi: Antons Freimans un Elza Leimane, producents: Latvijas Nacionālā opera un balets

Baleta horeogrāfe/-s:

Elza Leimane – “(Ne)stāsti man pasakas”

Baletdejotāja:

Annija Kopštāle – Odeta-Odīlija (“Gulbju ezers”)

Baletdejotājs:

Kristaps Jaunžeikars – Viņš (“(Ne)stāsti man pasakas”), Hamlets (“Hamlets”), Roberts (“Trīs draugi”)

Laikmetīgās dejas iestudējums:

“Otrā pusē”, horeogrāfe: Elīna Gaitjukeviča, idejas autors un scenogrāfs: Dmitrijs Gaitjukevičs, producents: Ina Ločmele, biedrība “Horeogrāfu asociācija” un Latvijas Kultūras akadēmija

Laikmetīgās dejas notikums:

“Un pēkšņi gulbji!”, horeogrāfi: Agate Bankava, Agnese Bordjukova, Linda Krūmiņa, Laura Lapiņa, Burtnieku novada iedzīvotāji un sociālā dienesta darbinieki, producents: Inta Balode un biedrība “Laukku”

Laikmetīgās dejas horeogrāfe/-s:

Mākslinieku apvienība IevaKrish – apvienības darbs 2019. un 2020. gadā

Laikmetīgās dejas dejotāja/-s:

Olga Žitluhina – #pijamadancepractice 

Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums:

“Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim”, horeogrāfi: Lilija Lipora un Ilmārs Dreļs, producents: biedrība “Daiļrade”

Dejas iestudējums bērniem un jauniešiem:

Iestudējums “PusOtrs”, Valmieras teātra festivāls, horeogrāfe: Liene Grava, producents: Kristīne Kutuzova un 2K Publishing

Ieguldījums dejas mākslā:

Jānis Ērglis – par izcilu horeogrāfa, pedagoga, organizatora darbu latviešu skatuviskajā dejā Latvijā un pasaulē

Pārsteigums dejas mākslā:

Daugavpils deju grupa “Factory Kingz” (vadītājs bboy An-Juicy (Andžejs Začiņajevs)) – par pasaules čempionu titula izcīnīšanu starp junioriem “Snipes Battle of the Year” Monpeljē (Francija)

Vakara gaitā tika pasniegtas arī LSM.lv balsojumā noskaidrotās skatītāju simpātiju balvas. Kategorijā “Dejas iestudējums” to saņēma izrāde “Stāsts par Klāru un Riekstkodi” (horeogrāfi Tālis Sils un Gunta Liepiņa-Millere, producents “TS Dance Academy”). Savukārt, par “Dejas notikumu” skatītāji atzina Dagmāras Bārbales video darbu “Saules zīmē rotāties”. Uzvarētāji saņēma LSM.lv skatītāju balsojumos iedibināto skatītāju simpātiju balvas vizuālo formātu – traukus ar gravējumu. 

Dejai veltītā interneta platforma “Dance.lv” žurnāls pasniedza savas specbalvas “Dancepunkc” – ar šo balvu reizi piecos gados tiek izceltas personības, kas šajā laikā radoši ietekmējušas žurnāla darbību un dejas nozari kopumā. “Dancepunkc” statuetes un diplomus saņēma baletdejotāja Jūlija Brauere, laikmetīgās dejas māksliniece Kristīne Brīniņa, skatuviskās tautas dejas horeogrāfe Dagmāra Bārbale un hiphopa dejas pārstāve Anastasija Jasvina.

Dejas balva ir augstākais apbalvojums profesionālajā dejas mākslā. Reizi divos gados to piešķir baletā, laikmetīgajā dejā, skatuviskajā tautas dejā un mūsdienu dejās par sasniegumiem jauniestudējumu, uzvedumu un dejas notikumu radīšanā, kā arī pedagoģiskajā un pētnieciskajā darbā. Šogad Dejas balvas tika pasniegtas otro reizi. “Dejas balvas 2019–2020” pasniegšanas ceremonija tika īstenota, ievērojot epidemioloģiskos drošības noteikumus Covid–19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Dejas balvu rīko Latvijas Dejas informācijas centrs sadarbībā ar Kultūras ministriju.

Dejas balvas sadarbības partneri un atbalstītāji: nodibinājums “Skatuves Mākslas Producentu fonds”, VSIA “Dailes teātris”, SIA “GuD Productions”, SIA “Practical studio”, Cablecam.lv, Latvijas sabiedriskie mediji LSM.LV, SIA “RIGA TOP HAIR”, SIA “BBrental”, SIA “fon Films”, SIA “Skrīveru Saldumi”, Latvijas balzama zīmols “Rīgas Prestige Cuvee”, Valmiermuižas alus darītava, garškopju kustība “Gardu Muti”, ziedu salons “Lizante”.

Foto: Margarita Germane.

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs