Paziņoti pirmās Dejas balvas nominanti; mūža balva – Uldim Šteinam

18. janvārī Kultūras ministrijā tika pasludināti jaunizveidotā nacionālas nozīmes apbalvojuma – Dejas balvas – pretendenti 13 nominācijās un mūža balvas dejas mākslā saņēmējs – horeogrāfs, dejas pedagogs, vairākkārtējs Deju svētku virsvadītājs Uldis Šteins.

„Iedibinot Dejas balvu kā augstāko apbalvojumu dejas mākslā, mēs izceļam deju kā nozīmīgu kultūras vērtību un apliecinām tās žanrisko daudzveidību un jaunrades potenciālu Latvijā. Šīs balvas 13 nominācijas pozitīvā veidā vairos konkurenci visos dejas žanros: izaicinās horeogrāfus veidot un dejotājus izpildīt izcilus jaunrades darbus, ceļot nozares prestižu,” balvas nominantu paziņošanas pasākumā norādīja kultūras ministre Dace Melbārde.

Dejas balva ir Latvijas augstākais apbalvojums profesionālajā dejas mākslā – baletā, laikmetīgajā dejā, mūsdienu un skatuviskajā tautas dejā. Pirmo reizi to pasniegs šī gada 29. aprīlī par izciliem sasniegumiem 2017. un 2018. gadā. Dejas balvu rīko Latvijas Dejas informācijas centrs sadarbībā ar Kultūras ministriju.

Katrs laureāts saņems naudas balvu 1000 eiro apmērā (mūža balvas saņēmējs – 1500 eiro) un mākslinieces Gintas Grūbes veidotu statueti. Apbalvošanas ceremonija norisināsies Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Pēdējo divu gadu dejas notikumus vērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija: baleta eksperti Gunta Bāliņa, Marians Butkevičs un Regīna Kaupuža (žūrijas komisijas priekšsēdētāja), laikmetīgās dejas eksperti Ramona Galkina un Andris Kačanovskis, skatuviskās tautas dejas eksperti Gints Baumanis un Alda Skrastiņa, mūsdienu dejas eksperti Inga Raudinga un Guntis Spridzāns.

Balvai tika izvirzīti pilna apjoma jauniestudējumi un uzvedumi, atsevišķi tika vērtēti horeogrāfi, klasiskajā un laikmetīgajā dejā – arī dejotāji. Papildus tam lemts izvirzīt nominantus balvai “Ieguldījums dejas mākslā”, ko piešķirs par sasniegumiem pedagoģiskā, pētnieciskā un organizatoriskā darbā, kā arī balvai “Pārsteigums dejas mākslā”, kuras mērķis ir izcelt dejas robežu paplašināšanu un dejas sinerģiju ar citiem mākslas žanriem.

Īpaši nozīmīgs notikums būs balva par mūža ieguldījumu dejas mākslā, kuras pirmais saņēmējs būs vairākkārtējais Deju svētku virsvadītājs, tautas deju ansambļa “Vektors” mākslinieciskais vadītājs Uldis Šteins. Latvijā nav neviena cita deju kolektīva vadītāja, kurš vienuviet nostrādājis tik ilgi – gandrīz 60 gadus – un ansambli spējis uzturēt augstā līmenī. “Uldis Šteins ir cilvēks, kurš izaudzinājis ne vienu vien latviešu skatuviskās tautas dejas paaudzi, kuram ir pašam savi vērtēšanas kritēriji, kā jādejo latviešu deja. Viņu pazīst visa Latvijas dejotāju saime, visās deju zālēs viņu sagaida ar prieku un aplausiem, viņa padomu uzklausa it visur,” komentē Dejas balvas žūrijas eksperts Gints Baumanis. 

Pilns nominantu saraksts skatāms šeit.

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs