Sofija Beļkina

Nominēta “Dejas balvai 2021–2022” kategorijā “Jaunie dejas mākslinieki” par izpildījumu izrādēs:

Spāre (“Ņižinskis”)

“Ņižinskis” ir horeogrāfa Marko Gekes laikmetīgā baleta izrāde par baletdejotāju un horeogrāfu Vaclavu Ņižinski. Tā atklāj Ņižinska dzīves nozīmīgākos brīžus uz skatuves un ārpus tās, parādot ciešo mākslas un neprāta saikni.
Desmit gadus Vaclavs Ņižinskis (1890–1950) bija leģendārā Sergeja Djagiļeva vadītā Krievu baleta (“Ballets Russes”) vadošais solists un horeogrāfs. Viņa virtuozie lēcieni un androgīnā harisma apbūra skatītājus, savukārt viņa pārdrošās horeogrāfijas provocēja skandālus. Mūža pēdējos trīsdesmit gadus mākslinieks pavadīja garīgās veselības ārstniecības iestādēs.
“Ņižinskis” pasaules pirmizrādi piedzīvoja dejas kompānijā “Gauthier Dance” Štutgartē 2016. gadā. Kopš tā laika iestudējums plaši izrādīts viesizrādēs visā pasaulē. 2017. gadā Marko Geke par šo iestudējumu saņēmis Itālijas dejas balvu “Danza&Danza” nominācijā “Gada labākā horeogrāfija”.

“Balsis klusumā”

Dejas mākslas projektā radošā veidā tiek atspoguļota meitenes tapšana par sievieti, grūtības, kas stājas ceļā, kā arī pieņēmumi un priekšstati, kas grūst, sevi pašu vedot no bērna uz pieauguša un patstāvīga cilvēka dzīvi. Vēsturiski nodotās un tradicionālās metodes audzināt jaunu meiteni kā paklausīgu, iztapīgu un ērtu būtni nereti noved pie tā, ka persona neizveidojas kā individualitāte, kas spētu pastāvēt par sevi un savām vajadzībām, bet turpina apmierināt citu vajadzības visās dzīves sfērās. Izrādē simboliski tiek risināts brīdis, kad meitene savā izpratnē top par jaunu sievieti. Nonākot sadursmē ar stereotipu radīto troksni, jaunajai sievietei jāizcīna klusums, lai sadzirdētu savu iekšējo balsi, savu sirdsbalsi, lai kļūtu par pašpietikamu cilvēku, kurš pats spēj mīlēt sevi.

Žūrijas komentārs

Trausla veidolā, taču spēcīga, bagāta, nobriedusi savā būtībā. Jauna, talantīga dejotāja, kuras tehniskais izpildījuma līmenis saskan ar nākotnes vīziju par vadošās solistes statusu. Taču Sofijas iekšējā pasaule jau sen ir tik nobriedusi, ka ik mazākā loma jau no pirmajām dienām uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves ir pamanāma un atmiņā paliekoša.

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs