IEVA ADĀVIČA UN VALĒRIJA KUTENA

IEVA ADĀVIČA

Pedagoģe, horeogrāfe, X Vispārējo latviešu deju svētku virsvadītāja, XV, XVI Vispārējo latviešu deju svētku Goda virsvadītāja, IX Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku virsvadītāja, Valmieras rajona (1967–1993), Valkas rajona un Valkas un Smiltenes novada (1994–2017) deju kolektīvu virsvadītāja, Limbažu (1983) zonālo deju svētku virsvadītāja.

Ieva Adāviča dzimusi 1945. gada 24. decembrī Liepājā. Pirmos deju soļus apguvusi Liepājas baleta studijā. Deju kolektīva vadītājas specialitāti ieguvusi Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā (1967). Mācoties tehnikumā, praktiskās iemaņas kolektīva vadīšanā papildina Poligrāfiķu kluba tautas deju ansamblī “Liesma” pie vadītāja Imanta Magones (1964–1966).

Pēc diploma saņemšanas darba gaitas uzsāk Valmierā. Daudzus darba gadus velta Valmieras kultūras nama TDA “Gauja”, būdama kolektīva mākslinieciskā vadītāja (1968–1976). Tad top jauns deju kolektīvu TDA “Rasa” (1977–1990), un tā vadīšanā Ieva Adāviča pavada vairāk nekā desmit gadu. Jauns izaicinājums viņas darba mūžā ir Smiltenes kultūras nama deju kolektīvs “Ieviņa” (1976–2008), kas top par Ievas Adāviča radošā darba laboratoriju. Valmieras pagasta deju kolektīva “Sadancis” vadību viņa pārņem 2005. gadā.

Pateicoties vadītājas profesionalitātei, darba spējām un neatlaidībai, visi viņas kolektīvi vienmēr ir bijuši republikas labāko vidū. No tiem mācās, apbrīno un cildina par augstu tehnisko izpildījuma līmeni, skatuves šarmu un savdabīgu katras dejas rakstura atklāsmi.

Saviem kolektīviem veidojusi daudzas dejas, kas ieguvušas atzinību jaunrades deju konkursos un kuras labprāt dejo arī citi ansambļi – “Čību, čābu”, “Sienāzis”, “Ganu bēdas” un citas. X Vispārējo latviešu deju svētku programmā “Es mācēju danci vest ar visiem novadiem” iekļauta viņas deja “Buču dancis”, un viņa ir arī šīs dejas  virsvadītāja. IX Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos (2005) Ieva Adāviča ir savas dejas “Mārtiņgailis” virsvadītāja. 

Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere (2016), Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāte, apbalvota ar Kultūras ministrijas Atzinības rakstu (2015).


VALĒRIJA KUTENA 

Valērija Kutena ir bijusi baletdejotāja Rīgas baletā no 1955. līdz 1975. gadam, pedagoģe Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā no 1960. līdz 2010. gadam. 

Valērija Kutena ir mācījusies pie leģendārās baletdejotājas un pedagoģes Helēnas Tangijevas-Birznieces, kuru vienmēr pieminam, domājot un cildinot Latvijas baletu.

Valērija ir inteliģences piemērs mums visiem. Personība, kura nekad nav tiekusies pēc atzinības un slavas, bet visu dzīvi godprātīgi pildījusi Pirmā pedagoga lomu, atkal un atkal ieguldot katrā jaunajā audzēknī savas profesionālās zināšanas. 

Rīgas Baleta skolā nostrādājusi 50 gadus un ir bijusi daudzu izcilu baletdejotāju pirmā skolotāja. Valērija Kutena ir bijusi skolotāja Guntai Bāliņai, Litai Beiris, Zanei Teikmanei, Annai Lauderei, Elzai Leimanei, Annijai Kopštālei, Jolantai Lubējai un daudziem citiem talantīgiem baleta māksliniekiem.

Baleta simtgades brīdī ir svarīgi atzīmēt personības, kuras pusgadsimtu ar lielu mīlestību ir iedvesmojušas mazos dejotājus šai profesijai un rūpējušās par to, lai uz Latvijas Nacionālā baleta skatuves dejotu arvien jaunas baleta zvaigznes.

© 2019 Latvijas dejas informācijas centrs